Jezioro Niesłysz

Kajakiem wokół jeziora Niesłysz

kayakOdwiedzając okolice jeziora Niesłysz mamy różne możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest szlak kajakowy po jeziorze Niesłysz.
Płynąc po lewej stronie mijamy przepiękną zatokę wcinającą się w zalesione strome brzegi. Następnie kierujemy się w stronę przesmyku. Płynąc nim wśród wysoko rosnących po obu stronach trzcin wpływamy na oddzielającą się od jeziora jego część – dwa ciche i spokojne rozlewiska. Na półwyspie jednego z nich jest dość duże żeremie bobrów. W jego mniejszej części woda mimo małej głębokości jest bardzo czysta, ponieważ jest zasilana z wielu podziemnych źródeł. Jest też tu GMINA SKĄPE – WOKÓŁ JEZIORA NIESŁYSZ wiele ptactwa wodnego W czasie naszej kajakowej wędrówki możemy odpocząć na brzegu przy zabytkowym pałacu w Przełazach. Dalsza trasa spływu wiedzie przesmykiem pomiędzy ośrodkiem wypoczynkowym, a wyspami Koziniec i Ptasią. Po lewej stronie mijamy kolorową zabudowę domków letniskowych. Wpływamy do zacisznej zatoki jeziora pokrytej kobiercem lilii wodnych.

Kolejny odcinek spływu prowadzi teraz cichym, spokojnym, malowniczym odcinkiem kanału, prosto do wsi Mostki. Tam warto zrobić dłuższą przerwę i zwiedzić (z zewnątrz) fragment umocnień Łuku Odry – Warty, samodzielnej grupy warownej Lietzmann (są to cztery żelazobetonowe obiekty w tym jeden o dwóch kondygnacjach). Godnym polecenia jest panzetwerk za torami kolejowymi (odległość 2 km), ponieważ jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Ponadto we wsi ciekawymi obiektami są zabytkowy szachulcowy kościół i pałac z XIX w. (obecnie szkoła).

W drodze powrotnej płynąc wzdłuż brzegu jeziora będziemy mijali ośrodki wypoczynkowe i leśne pola biwakowe. Szlak spływu prowadzi w kierunku kopca średniowiecznego grodziska. Warto się tam zatrzymać, by zobaczyć kopiec i wysoko wznoszące się obwałowania (wielkość ich ocenimy spacerując dookoła). Obok grodziska jest punkt widokowy z ławkami do odpoczynku. Widoczna po drugiej stronie żółta zjeżdżalnia i zabudowania to miejsce, z którego wyruszyliśmy – wieś Niesulice.