Jezioro Niesłysz

Wycieczki rowerowe w okolicach Niesulic

Turystom przebywającym nad jeziorem Niesłysz polecamy trzy ciekawe trasy rowerowe.

1. Całodniowa wycieczka trasą rowerową nad brzegiem jeziora. Szlak ma długość ok. 20 km. Oznakowany kolorem niebieskim prowadzi tuż przy linii brzegowej, leśnymi drogami gruntowymi. Po drodze możemy zobaczyć m.in. żeremia bobrowe, miniemy także tzw. wieżę Bismarcka, a we wsi Mostki miłośnicy zabytków architektury obronnej mogą zobaczyć pozostałości i częściowo zachowane panzerwerki zespołu umocnień oraz zabytkowy kościół i XIX wieczny pałac.

2. Wyprawa Niesulickim Szlakiem Fortyfikacji. Ze względu na walory krajobrazowe i zabytkowe budowle obronne jest to najciekawszy szlak turystyczno-pieszy po terenie gminy Skąpe (trasa długości 17 km, szlak niebieski). Wycieczka prowadzi m.in. przez jedyną w całym Rejonie Umocnionym Łuku Warty Odry tamę, któ- rej budowla jest okryta żelbetonową zabudową w postaci schronu z pomieszczeniem dla załogi. Znajdują się tam oryginalne i zabytkowe elementy służące do spiętrzania poziomu jeziora Niesłysz. Przed bryłą zapory zwanej przez budowniczych WASSERSCHLOSS (wodny zamek) wybudowano most zwodzony wyposa- żony w mechanizm, za pomocą którego most przesuwano na stronę bronioną. Ciekawostką jest to, że tylko dwóch ludzi wystarczy- ło, by mogli szybko stworzyć przeszkodę wodną nie do pokonania przez pojazdy i ludzi.

3. Rowerowa wycieczka na pole największej bitwy wojny siedmioletniej (1756 – 1763) stoczonej w dniu 23 lipca 1759 na polach za wsią Pałck (Bitwa pod Kijami). W całodziennych walkach pomiędzy armią pruską i armią rosyjską zginęło i rannych zostało siedem tysięcy żołnierzy. Warto zobaczyć monumentalny granitowy krzyż wzniesiony ku czci poległych (ustawiony w zagajniku tuż obok drogi do Sulechowa) oraz ruinę kapliczki przy drodze. Dobrym miejscem do odpoczynku jest teren obok zniszczonego spiętrzenia wody przy ruinie młyna. Wracamy do Niesulic trasą już przebytą. Za wsią Skąpe możemy zobaczyć małe grodzisko obok strumienia Lisicy. Odwiedzający okolice jeziora Niesłysz powinni wybrać się na wycieczkę do zabytkowego młyna we wsi Przetocznica. Jest to swojego rodzaju skansen. We wnętrzu budowli przetrwały zabytkowe urządzenia do mielenia zboża a przy młynie jest druga ciekawostka – zabytkowa elektrownia wodna z 1936 roku. Do dnia dzisiejszego wytwarzająca energię elektryczną za pomocą także zabytkowej turbiny.

Źródło: http://www.turystyka.swiebodzin.pl